Живописна Україна, присолоджена Францією

Виставка української художниці Марії Томен, яка довгий час жила і творила у Франції, триває у Львівському палаці мистецтв.

Ця експозиція – своєрідне мистецьке дежа вю. Вісімнадцять років тому у цьому ж залі відбувалася перша персональна виставка художниці. Тепер повторюються не лише деякі твори, а й книга відгуків, яку Марія Томен зберегла з тих часів.

Українські мотиви, що живуть на картинах художниці, плавно перетікають у французькі, і навпаки. Роботи двадцятирічної давності і зовсім нові картини, різдвяні та великодні листівки органічно поєдналися в одній виставці завдяки спільній техніці – своєрідному вибудовуванні роботи із невеличких різнокольорових геометричних фігур, наче з пазлів. “Завжди бачу картину повністю, малюю спонтанно, без ескізів та замальовок, – розповіла Марія Томен кореспондентові “ВЗ”. – Мені подобається бавитися з фігурами, будувати з них філігранну, органічну картину. Малюю також ікони, натюрморти…”.

Народилася мисткиня у Космачі. Зберігає у собі любов до національного мистецтва. “Коли малюєш своє, автентичне, воно стає рідним, близьким і цікавим й іншим народам, – зауважила вона. – Якщо у творі є національна нитка, він знайде свого поціновувача. Французи в українському Різдві, яке я малювала, вбачали своє, а у вулицях Львова – Париж…”.

Оксана ЗЬОБРО, Високий Замок, 10.12.2008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *